Fransa Aile Ziyareti Vizesi

Fransa Aile Ziyareti Vizesi

Fransa Aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunacak Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa Konsolosluğu veya Büyükelçilik üzerinden vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Fransa Vize başvurusunda bulunurken seyahat amacına uygun vize başvurusunda bulunmak önemlidir. Ziyaret amacınıza uygun vize başvurusu seçmezseniz Fransa vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Fransa aile ve arkadaş ziyareti için başvuruda bulunacak Bordo (Umuma mahsus) pasaport sahipleri, Fransa Aile ziyareti vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Başvuru sahibi Diplomatik Pasaport (Siyah), Yeşil Pasaport (Hususi) ve Hizmet Pasaportu (Gri) sahipleri Fransa Aile ziyareti için 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretlerin de vize almalarına gerek yoktur. 
Fransa aile ziyareti vizesi başvurusu yapacaklar Fransa da bulunan aile veya arkadaşları tarafından yollanmış davetiye olması zorundadır. Fransa’yı ziyaret edecek kişiler için gönderilen davetiyede gönderen kişinin kimlik bilgileri, adresi, ve oturum kartı ile kişisel bilgileri, Fransa konsolosluğuna teslim edilecek diğer evraklar ile birlikte sunulması gerekmektedir. Fransa Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği aile ziyaret vize başvurularını şahsen teslim almadığından Akredite edilmiş özel vize merkezleri aracılığı ile vize başvurusu bulunmak gerekmektedir.

Fransa Aile Ziyaret Vize Başvurusu

Fransa Konsolosluğuna Aile Arkadaş ve Akraba ziyareti için başvuruda bulunacak kişiler Fransa Vize başvuru formunu doldurmak zorundadır. Fransa Aile ve arkadaş vizesi için başvurularda, Başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Fransa konsolosluğu, başvuru sahibinin vermiş olduğu evrakları yeterli görmez ise ilave evrak isteyebilir yada vize başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir.

Fransa Aile Ziyaret vizesi Başvuru Evrakları

  • Pasaport : Fransa Schengen aile ziyaret vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin pasaport ’un en az 6 ay geçerliliği olması istenmektedir. Daha önceden alınmış bir Schengen vizeleri var ise Vize ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopi başvuru evraklarına eklenmesi istenmektedir.
  • Fransa Aile Ziyaret vize başvuru formu : Fransa Schengen vize başvuru formda bulunan alanlar Eksiksiz, Tükenmez kalem ile ve doğru bilgiler yazılarak doldurulmalıdır.
  • Biyometrik Resim : Fransa Schengen aile ziyaret vize için başvurunuzda 2 adet 35x45 mm ölçülerinde, Son 3 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf istenmektedir.
  • Davetiye : Davet eden akraba yada arkadaşın kimlik bilgiler, kişisel bilgiler, oturum bilgileri  ile davet eden kişinin yakınlık akrabalık derecesi konsolosluğa sunulması istenmektedir. Vize başvurusu yapan kişinin Seyahat süresi boyunca masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren belge eklemelidir.,
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği :
  • Nüfus Kimlik Kartı Fotokopisi: Ön ve arka sayfaları ile birlikte
  • Banka Hesap Dökümü: Fransa Konsolosluğuna, Fransa aile ziyaret vizesi için başvuruda bulunacak kişiler Son 3 aylık maaş bordoları, çalıştığı kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlanmış. Fransa aile ziyaret vizesi bulunacak kişi son 3 aylık aktif olarak kullanılmakta olan ve en az 5000,00 TL tutarında hesap bakiyesi ve Banka memurunun imza sirküleri kaşeleri ile birlikte alınmalıdır.

Fransa Aile ve Akraba Ziyaret Vizesi Çıkış Süresi

Fransa aile ziyaret vizesi çıkış süresi konsolosluk ve Büyükelçilik çalışma, resmi tatil ve bayramlarda çalışma gününe göre değişmektedir. Fransa Aile ziyaret vizesi Başvuru formu, Fransa’dan gönderilen davetiye v.e diğer başvuru evraklarında herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda Fransa aile ziyaret vize başvurunuz ortalama 3- ile 5 iş gün arasında sonuçlanmaktadır. Fransa konsolosluğu ek evrak talep etmesi durumunda, istenen evrakların beyan ve teslim etmenize göre daha da uzayabilmektedir. Yabancı ülke vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti’nde oturum iznine sahip 3. Ülke vatandaşlarının başvurularının sonuçlanması süresi 7 ile 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Fransa Başkonsolosluğu ile Fransa Büyükelçiliği Fransa vizesi konusunda tek yetkili kurumdur.

Fransa Aile Ziyaret Vizesi için parmak izi verilmesi gerekli mi?

Schengen ülkeleri, 25.09.2014 tarihlerinden itibaren Türkiye’de bulunan Schengen ülkelerine üye ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularında Biyometrik verilerin ibrazı zorunlu hale getirilmiştir. Fransa Vize başvurularında diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Son 5 yıl içerisinde Fransa yada başka bir Schengen ülkelerinden almış olduğunuz vizeler de VIS notu düşülmüş ise parmak izi vermenize gerek yoktur.

Fransa Aile ve Arkadaş vizesi Reddi

Fransa Konsolosluğuna, Fransa Aile ve arkadaş vize başvurusunda bulunan kişilerin Fransa Büyükelçiliği ve Fransa konsolosluğu gerekli durumlar yerine getirilmediği taktirde başvuru sahibinin vizesi için ret edebilir. Fransa Konsolosluğu vize başvurusunda konsolosluk yetkililerine sunulan evraklar sahte ya da eksik evrak sunması, Fransa seyahat bitimde geri döneceğini kanıtlayamaması ya da seyahat amacını kanıtlayamaması durumu da ret ile sonuçlanabilir.
Fransa vize başvuruları reddedilen kişiler, Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne karara itiraz ederek başvuruda bulunabilirler. Başvuru esnasında eksik evrak ya da yanlış beyan edilen evraklar varsa eksik evrak listelerini tamamlayarak tekrar başvurunun yeniden değerlendirilmesini ile ilgili başvuru yapabilirler.

Fransa Aile Ziyaret Vizesi Hakkında Sorulan Sorular

Fransa aile ziyaret vizesi için randevu almak şart mı?

Fransa aile ziyareti vizesine başvuru da bulunacak kişiler biyometrik veri tabanında kayıt altına alınabilmeleri için randevu almak zorundadırlar.
 

Fransa Aile Ziyaret vizesi kaç gün içinde sonuçlanmaktadır?

Fransa Aile Ziyaret vizesi sonuçlanması süresi konsolosluk çalışma günleri ile resmî tatil ve bayramlara göre değişebilmektedir. Fransa Aile ziyaret vizesi sonuçlanma süresi, Eksik ve sahte evrak beyan edilmediği taktirde 3-7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ama bazı durumlarda konsolosluk ek evrak ve yüz yüze görüşmeye çağırma yetkisine sahiptir.
 

Fransa aile Ziyaret Vizesi Express başvuru var mı?

Fransa Konsolosluğu ile Fransa Büyükelçiliği Express vize başvurusu bulunmamaktadır. Fransa aile ziyaret vize başvurularınızı seyahat etmeden en geç 15 gün öncesinden başlatmanız gerekmektedir.
 

Fransa Aile Ziyaret vize başvuru esnasında pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

Fransa Aile Ziyaret Vize başvuru esnasında Pasaportunuzun süresi vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha olması gerekmektedir.
 

Fransa Aile Ziyaret vizesi başvurusu ret edilirse para iadesi alınır mı?

Fransa Vize başvurularında vize sonucunuz olumsuz sonuçlandığında para iadesi yapmamaktadır. Tekrar vize başvuru yapılırken vize ücreti tekrar ödenmektedir.

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Aile Ziyareti Vizesi