Fransa Konsolosluğu, Vize Başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa Turistik, Fransa Ticari, Fransa ziyaret vizesi veya diğer vize türlerine başvuru yaparak Fransa ziyaret etmeyi planlayan umuma mahsus (Bordo) sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa Vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekmektedir. Diğer pasaport sahipleri Siyah, Yeşil ve Gri pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlarında Fransa vizesinden muaftır.

Fransa Başkonsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği şahsen vize başvurusu kabul etmemektedir. Fransa vize başvurularınızı Fransa konsolosluğu veya büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile vize süreçleri yürütülmektedir. Seyahat süresi 90 günü aşan ziyaretlerde, Fransa konsolosluğuna direk olarak başvurulmaktadır.

Fransa vize prosedürüne yerine getirdikten sonra Fransa vize başvurusu yapabilirsiniz. Fransa vizesi Schengen bölgesi kapsamında olduğundan dolayı Schengen vatandaşları vize almasına gerek yoktur. Fransa Schengen vizesi almış kişiler ilk seyahatlarına Fransa’dan başlamak kaydı ile diğer Schengen ülkelerine ziyaret edebilirler.

Fransa Vize İşlemleri

Umuma mahsus pasaport sahipleri Fransa'yı ziyareti etmeyi düşünüyorlar ise Fransa vizesi almaları zorunludur. Fransa vizesi alabilmek için bazı koşullar vardır ve bunları yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle hangi amaç ile gidecekseniz o vize türüne başvurmanız gereklidir. Vize türüne göre evrak listesi farklılık göstermektedir.

Fransa vize türüne göre farklı vize türleri için hazırlanması gereken evrak listesi farklılık göstermektedir. Vize başvurusunda hazırlanacak evrak listesi mesleki durumunuza göre farklılık göstermektedir.

Fransa vize başvurularında bölge ayrımı vardır. Fransa Büyükelçiliği ve Fransa konsolosluklarının kendi görev alanında bulunan il ve ilçelerdeki vatandaşlarına hizmet sağlamaktadır. İstanbul Başkonsolosluğunun Fransa vizesi başvurularında kapsayan şehirler aşağıdadır.

Edirne, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Uşak, Denizli, Çanakkale, Aydın, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Yalova ve Tekirdağ

Fransa Ankara Büyükelçiliği görev alanları yukarıda yazılmış olan iller dışında kalan illerden gelecek vize başvurularını kabul etmektedir. Fransa vizesi alabilmek için randevu almanız gerekmektedir. Randevular yoğunluğa göre farklılık gösterebilmektedir o yüzden seyahat tarihinden en az 1 ay önce vize başvurunuzu yapmanız önerilmektedir.

Fransa Vizesi İçin Randevu İşlemleri

Fransa vizesi için randevu sadece seyahat acenteleri ve vize merkezleri aracılığı ile alınabilmektedir. Fransa konsolosluğu belirli durumlar dışında şahsen randevu vermemektedir. Randevu saatinde bulunmamanız durumunda randevunuz iptal edilir.

Fransa Başkonsolosluğundan alınan randevu esnasında parmak izi alınacağı için başvuru sahibinin şahsen bulunması zorunludur. Fransa Schengen vize başvurusunu ilk defa gerçekleştirecek kişilerin parmak izi vermesi zorunludur. Verilen bu parmak izi Schengen ülkelerinin ortak kayıt sistemi olan VIS 5 yıl boyunca saklanmaktadır.

Fransa Vizesi Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Vizenizin olumlu sonuçlanması hazırlanan evrakların doğru ve eksiksiz hazırlamanıza bağlıdır. istenen belgeler aşağıda açıklamalı olarak yazılmıştır.

Pasaport

Fransa Konsolosluğunun istenilen pasaportun vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olması istenmektedir. Pasaportta en az 2 adet boş sayfa bulunması, pasaportun yıpranmamış ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Fransa vizesi başvurusu yapacaklar eğer 18 yaşından küçük çocukların başvuru esnasında anne ve babadan alınmış muvaffakaname alınarak noterden onaylanması gerekmektedir.

Fotoğraf

Fransa vize başvurusunda istenen Fotoğrafın 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz olması istenir. 2 tane istenen fotoğrafın biyometrik olması gerekmektedir. 6 aydan daha yeni olması gerekir.

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa vize başvurusunda hazırlanan vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu form İngilizce ve Fransızca olarak doldurulmalı ve bu bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulmalıdır. Bu formda verilen bilgiler teslim etmek için hazırladığınız belgeler ile desteklenmelidir. Bu Fransa vize başvuru formu teslim edilen belgeler içerisinde en önemli olan belgelerdendir.

Fransa Vize Talep Dilekçesi

Fransa konsolosluğuna hitaben vize talep dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Bu vize talep dilekçesinde Fransa seyahatinin süresi, temel amacı ve uçak bilgileri, konaklama bilgileri ve seyahat masraflarını nasıl karşılanacağını gösteren geniş kapsamlı bilgi verilmesini istemektedir. Vize talep dilekçesinde amacınızı doğru belirtmezseniz konsolosluk yetkilileri vizenize ret verebilir ya da ek belge talebinde bulunarak yüz yüze görüşmeye çağırabilir.

Başvuru sahibi SGK çalışan ise iş yeri sahibi tarafından kaşeli imzalı vize talep dilekçesi hazırlaması istenmektedir. Bu dilekçede seyahat süresi içerisinde izinli olduğunu ve masraflarını karşılanacağını belirtmesi gerekir

 • Fransa vizesi (kısa süreli) (Türkçe ve Fransızca) Schengen vize talep formu için tıklayınız.
 • Fransa vizesi (kısa süreli) (İngilizce) Schengen vize talep formu için tıklayınız.
 • Fransa vizesi (uzun süreli) (Fransızca) vize talep formu için tıklayınız.
 • Fransa vizesi (uzun süreli) (İngilizce) vize talep formu için tıklayınız.

Fransa vizesi için istenen ek evraklar şu şekildedir:

 • Pasaportun resimli sayfalarının fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yurt dışında geçerli olan en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sigorta belgesi
 • Nüfus Müdürlüğünden alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • E-devlet yada Nüfus Müdürlüğünden alınan ikametgâh belgesi
 • Şirketin imza sirküleri
 • Şirkete ait güncel evraklar
 • Otel ve uçak rezervasyon evrakları
 • Çalışanların SSK giriş belgeleri
 • Son 4 ayı içeren maaş bordroları
 • E – devlet sistemi üzerinden alınan 4A Hizmet dökümü
 • Emekli vatandaşların emekli maaş cüzdanları
 • Öğrenciler için okuldan alınan öğrenci belgesi
 • Masrafların karşılanacağına dair sponsor bilgileri

Fransa Vizesi Başvurusu

Fransa vize başvurusunda vize türüne uygun olarak hazırlanan belgeler ile vize merkezleri Fransa konsolosluğuna gerekli başvuruyu yaparlar. Fransa konsolosluğu randevu tarihini belirledikten sonra başvuru sahibinden parmak izi alınır. Bu süreçten sonra Konsolosluğa verilen evraklar, Konsolosluk yetkilileri tarafından evrakların gerçekliliği araştırılır ve evraklarda eksik bilgi veya beyanlar var ise başvurunuz ret edilebilir. Vize ret edilirse ödemiş olduğunuz harç geri iade edilmez. Tekrar evraklar hazırlanarak tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gerekli değerlendirmeleri yapıldıktan sonra Konsolosluk yaklaşık olarak 3 – 15 iş günü içerisinde vize başvuru sonucunu duyurur. Vizeniz onaylanırsa vizeniz teslim edilir. Vize süreçlerinde değerlendirme yetkisi Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Fransa Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Başvuru belgelerinde bir eksiklik olması durumunda Fransa Konsolosluğu ilave evrak talebinde bulunabilir ve başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir. Bu durumda vize çıkış süresi uzayabilir. Vize çıkış tarihi ile ilgili sorun yaşamamanız için en az 1 ay öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Fransa Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Fransa Vize ücretleri seyahatin süresine ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Seyahatin nedeni belirlendikten sonra hangi vize türünde başvuru yapılacak ise başvurusu yapılacak vizenin ücreti ödeyebilirsiniz.

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Fransa Vizesi - Başvuru