Fransa Başkonsolosluk Görev Bölgesi

Fransa Konsoloslukları Görev Bölgeleri

Fransa’ya seyahat etmek ya da diğer konsolosluk işlemleri için Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Fransa Konsolosluk işlemlerini ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ildeki Fransa Konsolosluğu, Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Fahri Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır. 

Türkiye’de bulunan Fransa konsoloslukları, Fransa vizesi ve Fransa konsolosluk işlemleri konusunda hizmet verdikleri il ve kendi görev bölgeleri dahilindeki diğer illere hizmet vermekle yetkilidir. 

Fransa Devleti Türkiye temsilcilikleri

Fransa Devleti’nin Türkiye’nin birçok şehrinde temsilciliği bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan Fransa temsilcilikleri aşağıdaki gibidir. 

-    Fransa Ankara Büyükelçiliği

-    Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

-    Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu

-    Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu

-    Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu

-    Fransa Bodrum Fahri Konsolosluğu

-    Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu

-    Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu

Fransa Konsolosluğu vize işlemlerine ya da Fransa Konsolosluk işlemlerine başvuru yapacak kişiler, işlemlerini ikamet ettikleri bölgeye en yakın Fransa Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

Türkiye’deki Fransa konsolosluklarının yetki alanında yer alan iller konsolosluğunun konumu ve niteliği bazında değişiklik göstermektedir.   

Fransa Ankara Büyükelçiliği  
Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Ardahan, Bartın, Denizli, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa Konsolosluğu konsolosluk işlemleri ve Fransa vizesi başvuru işlemleri Fransa Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. 

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu
Çanakkale, Edirne, İstanbul, Bolu, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Yalova, Balıkesir, Kocaeli  illerinde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları  Fransa Konsolosluğu konsolosluk işlemlerini ve Fransa Konsolosluğu vize işlemlerini Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunarak yapmalıdır. 
 
Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu  
İzmir ve İzmir çevresindeki Ege Bölgesi illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Fransa Konsolosluğu konsolosluk işlemleri Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu   görev alanında bulunmaktadır. 

Dolayısıyla bu illerde ikamet eden kişiler konsolosluk ve vize işlemleri için Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.
 
Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu  
Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu, Antalya ili ve ilçeleri ile Akdeniz bölgesinde yer alan diğer illerde (Burdur, Isparta) ikamet eden kişilerin konsolosluk ve vize işlemlerini yürütmekle görevlidir. 

Bu nedenle Antalya, Burdur ve Isparta illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları  Fransa Konsolosluğu işlemleri için Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.
 
Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu  
Edirne ve Trakya Bölgesinin diğer illerinde ikamet eden kişilerin Fransa konsolosluk işlemleri için Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu görevi çerçevesinde yer almaktadır.

Edirne ve çevresinde yaşayan kişiler Fransa Konsolosluğu vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’na müracaat etmelidirler. 
 
Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu
Fransa Devleti’nin Bursa ilinde fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Bursa ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diğer konsolosluk işlemleri için Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.
 
Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu
Hatay ve Hatay’a yakın olan illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa Konsolosluğu işlemlerini Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yapmaları mümkündür.

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Konsolosluk Görev Bölgeleri