Fransa Konsolosluk İşlemleri

Fransa Konsolosluğu İşlemleri

Fransa Büyükelçiliği, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Fahri Konsoloslukları Fransa’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren Fransa Büyükelçiliği, Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Fransa vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Fransa Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

Fransa Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Fransa Konsolosluğu aynı zamanda Fransa dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

Evlilik: Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Fransa Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Fransa Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

Resmi evrak işlemleri: Fransa Konsolosluğu, Fransa vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Fransa vatandaşları Fransa Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Fransa Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

Vergiler: Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Fransa Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Fransa’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Fransa Konsolosluğu’dur.

Çocuklarla ilgili işlemler: Fransa Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Fransa vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Fransa ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Fransa Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları Fransa’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Fransa Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Konsolosluk İşlemleri