Fransa Konsolosluğu, Fransa Öğrenci vizesi

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa ziyaret etmek ya da Fransa da eğitim almak isteyen öğrenciler ve uzun veya kısa süreli kalmayı planlayan öğrenciler, Fransa öğrenci vize başvurusu yapabilirler. Fransa öğrenci vizesinden muaf olan pasaport türleri olan hizmet pasaport (Gri), hususi pasaport (Yeşil) ve Diplomatik pasaport (Siyah) Pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 gün aşmayacak ziyaretleri için vize almalarına gerek yoktur.
 
Fransa Vizesi için seyahat amacınıza uygun vize türüne başvurmanız önemlidir. Alınacak vize türüne uygun evrak listesini uygun evrak listesi hazırlamanız gerekmektedir. Kısa süreli kalacaklar için yani 90 günü aşmayacak seyahatler için alınması gereken vize türü olan kısa süreli öğrenci vizesi başvuruları Fransa konsolosluğuna değil, Fransa konsolosluğunca yetkilendirilmiş olan Aracı vize merkezleri ve akredite edilmiş seyahat firmaları aracılığı ile başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Fransa da eğitim görmek için gidecek öğrenciler için konaklanacak gün sayısına göre 90 günü aşmayan ziyaretler için Fransa Kısa süreli öğrenci vizesi, uzun süreli kalacak öğrenciler için Fransa uzun süreli öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Fransa öğrenci vizesi işlemleri nelerdir?

Fransa da eğitin görmek için Fransa’ya gitmek isteyen öğrenciler, Fransa da ne kadar süre ile eğitim almayı düşünüyorlarsa eğitim süresine göre vize başvuru yapmaları gerekmektedir. İlk olarak alınacak eğitim süresine en uygun vize başvurusu seçildikten sonra başvurularına uygun vize kategorisine uygun vize başvuru evraklarını hazırlayıp Fransa vize başvurusuna başlayabilirler.
Konaklanacak gün sayısı 90 günden az ise Fransa kısa süreli eğitim vizesi başvurusu, eğer 90 günden daha fazla sürecek eğitim alacaklar ise Fransa uzun süreli eğitim vize türüne başvurmaları gerekmektedir. Fransa Konsolosluğu her iki vize türü için ayrı evrak listesi talep etmektedir. Vize başvurularında eksik evrak hazırlamanız vize süresini etkileyebilmektedir. Daha önceden alınmış bir Schengen vizesi alınmış farklı ülkelerden alınmış bir Schengen vizesi varsa Fransa ya vize bitiş tarihine kadar kalabilir.

Fransa Schengen kısa süreli öğrenci vizesi

Fransa kısa süreli öğrenci vizesi, Fransa da oturum almadan 90 güne kadar konaklayıp, eğitim ve öğrenim görmenize olanak sağlamaktadır. Bu vize türü kısa süreli eğitin sertifikası, dil okulları ile konaklamanıza yardımcı olmaktadır.

Kısa Süreli Fransa Öğrenci Vize Başvurusunda İstenen Belgeler

 • Fransa Vizesi Başvuru Formu: Fransa Konsolosluğu tarafından istenen Fransa vize başvuru formu, Fransa öğrenci vize başvurularında en önemli belgelerden biridir. Fransa Schengen kısa süreli öğrenci Vize başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Ayrıca verilen belge ve bilgilerin desteklenmesi de istenir. Eğer 18 yaşından küçük kişi başvuru yapıyorsa, imza kısmına anne ve babasının imza atması gerekir.
 • Pasaport: Fransa vize başvurusunda bulunurken, Vize başvurusu için pasaportun 10 yıldan eski olmaması istenmektedir. Fransa Konsolosluğu pasaporta vize işlenebilmesi için en az 2 sayfasının boş olması istemektedir. Fransa seyahatinin bitimi itibari ile pasaportun en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. Önceden alınmış Schengen vizeleriniz varsa vizelerin resimlerini de başvuru dosyasına eklemeniz istenmektedir.
 • Fotoğraf: Fransa Konsolosluk yetkililerinin isteklerine uygun olan 2 tane biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. Fotoğrafın daha önce vize başvurusunda kullanılmamış ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve boyutlarının 35 x 45 mm ölçülerinde olması gerekir.
Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 
 • Öğrenci olanların İngilizce ya da Fransızca olarak alınan güncel öğrenci belgesi
 • Fransa’da eğitim verecek olan okulun kabul davetiyesi
 • Çalışanların son 3 ayı gösteren maaş bordroları, sigorta kaydı, şirketin antetli kağıdına yazılan vize talep dilekçesi
 • Fransa da kalınacak yerden alınmış Konaklama davetiyesi
 • Gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyon bilgileri.
 • Seyahat süresini kapsayacak olan ve Schengen bölgelerini de kapsayan en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Fransa Seyahati süresince masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler
 • Son 3 ay ait banka hesap bilgilerini gösteren ve banka yetkililerinin imza sirküleri
 • Başvuru sahibi işyeri sahibi ise firmanın imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası ve ticaret sicil gazete fotokopisi
 • Var ise gayrimenkul tapularının fotokopisi
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Araç var ise aracın ruhsatı
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babası olmadan seyahat edileceğine dair noterden alınan Muvafakatname, vukuatlı nüfus kayıt örneği, veliler tarafından imzalanan vize formları

Fransa Schengen Uzun Süreli Fransa Öğrenci Vize İşlemleri

Eğitimini Fransa’da uzun süre sürdürmek isteyen öğrenciler, Fransa Schengen vizesine ihtiyaç duyan ve 90 günden daha uzun Yüksek lisans, üniversite eğitim ve dil kurslarına gidecek öğrenciler 90 günü aşacak eğitimleri için Fransa Schengen uzun süreli vizesine başvurmaları gerekmektedir.
Fransa Schengen uzun süreli vize başvuruları yapacak olan yeşil pasaport sahipleri Uzun süreli eğitim vizesi için Fransa’ya gidecek öğrenciler, standart pasaporta çevirmeleri gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 90 gün kalmaya olanak sağlamaktadır.

Fransa Schengen Uzun Süreli Fransa Öğrenci Vizesi İçin İstenen Belgeler

 • Pasaport: Pasaportun 10 yıl içerisinde olması istenmektedir. Fransa uzun süreli vize başvurusu yapacak öğrencilerin, pasaportlarında vize başvurusundan itibaren en az 18 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Daha önce alınmış Schengen vizeleriniz var ise, Schengen vizelerinin fotokopilerini de eklenmesi istenmektedir.
 • Arka fonu beyaz son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanının aslı ve Renkli fotokopisi
 • Fransa öğrenci vize başvuru formundan 2 adet
 • İngilizce ya da Fransızca olarak alınmış olan öğrenci belgesi
 • Türkiye’de daha önce bitirilmiş olan okuldan alınan mezuniyet belgesi
 • Banka hesap cüzdanı ( Son 3 aylık hesap hareketleri )
 • Başvuran kişi 3 aylık maaş bordrosu ve SGK işe giriş bildirgesi
 • Fransa’daki okuldan gönderilmiş olan davet mektubu
 • Fransa’da Konaklanacak yerin ilk 3 ayı için hazırlanmış olan davet belgesi
 • Fransa Gidiş ve Fransa dönüş uçak rezervasyonunun fotokopisi
 • Fransa öğrenci vizesine başvuracaklar 18 yaşından küçük olan kişilerin anne ve babaları olmadan seyahat edeceklerini gösteren noter onaylı Muvafakatname belgesi
Fransa Schengen öğrenci vizesi için hazırlamış olduğunuz evrakları Fransa Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş olan vize merkezleri aracılığı ile Fransa Schengen öğrenci vizesi başvuruları yapılır. Konsolosluk yetkilileri verilen evrak listesini kontrol edilip inceledikten sonra eksik evrak yok ise vizeniz olumlu sonuçlanır ve vizeniz onaylanır. Eğer teslim edilen evrak listesinde bir eksiklik yada yanlış beyan bulunur ise Fransa konsolosluğu ek evrak talep ve düzeltme talep edebilir.
 
Fransa Konsolosluğu teslim edilen Fransa Schengen öğrenci vize başvuru işlemleri 3 – 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Eğer eksik belgeler ya da yanlış bilgi olması durumunda Fransa öğrenci vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. Ayrıca Fransa konsolosluğu tarafından ek belge talebinde bulunulabilir. Bu nedenle başvuruların Fransa seyahatinizden en az 15 gün önce yapılması önerilir.

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Fransa Öğrenci vizesi